Jazda defensywna to sposób prowadzenia samochodu, kiedy świadomie robimy wszystko by uniknąć niebezpieczeństwa na drodze, które może być powodowane przez złe warunki do jazdy i nieodpowiednie zachowanie innych uczestników ruchu. Polega na wykształceniu w sobie zestawu właściwych reakcji i przestrzeganiu zbioru zasad, z których większość jest zapisana w kodeksie drogowym. Polega na wykorzystaniu technicznych możliwości pojazdu, takich jak np. nowoczesne systemy hamowania, ale także i na psychicznym przygotowaniu do wykonywania odpowiednich reakcji. Ważna jest umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji na drodze, dopasowanie stylu jazdy do warunków pogodowych i nawierzchni, a także sposobu zachowania się, gdy do kolizji już dojdzie. Kluczowa jest świadomość kierowców, gdyż w wielu przypadkach przyczyną wypadków jest właśnie człowiek.

Jazda defensywna wykracza ponad podstawowe umiejętności sterowania autem, jest zaawansowaną formą szkolenia kierowców. Ten typ jazdy wykształcił się w odpowiedzi na agresję w codziennym życiu, która przenosi się na warunki jazdy, spotykanej na drogach. Polega ona na chęci do wyprzedzania, przeganiania, pokazania kto jest lepszy. Prowadzi to do patologicznych i niebezpiecznych sytuacji na drogach. Bardzo źle jednak dzieje się gdy ludzie chcą coś komuś udowodnić, lub zwyczajnie nie mają wyobraźni podczas jazdy samochodem. Żyjemy w czasach, w których wszyscy się dokądś spieszą. Czas jest bardzo cenny. Jednak niektórzy powinni zastanowić się czy jest cenniejszy od życia.

            Do zasad stylu defensywnego należą:

  • Zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. Im szybciej jedziemy, tym powinien być większy. Musimy dać sobie czas na reakcję w przypadku zaistnienia groźnej sytuacji.
  • Zachowanie czytelnej pozycji na drodze. Musimy sygnalizować manewry, które chcemy wykonać za pomocą sygnalizacji świetlnej i pozycji naszego samochodu, poprzez zjechanie na bok drogi.
  • Bycie widocznym na drodze możemy uzyskać poprzez palenie świateł mijania przez cały czas i unikanie jeżdżenia w tzw. „martwej strefie”, kiedy to nie jesteśmy widoczni w lusterkach samochodu, który jedzie przed nami.
  • Obserwowanie sytuacji na drodze przed pojazdem jadącym przed nami. Dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć reakcję innego pojazdu i sami będziemy mogli postąpić efektywniej.
  • Zachowywanie wolnej przestrzeni po obu stronach naszego pojazdu. Nie zawsze wszyscy nas zobaczą i będą zachowywać zasady bezpieczeństwa na drodze. Dlatego powinniśmy zostawić sobie przestrzeń, którą w razie niebezpieczeństwa, wykorzystamy do ucieczki.
  • Zachowanie płynności jazdy. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu będą mogli przewidzieć nasze zachowanie. Ważne jest aby jak najrzadziej zatrzymywać się i nagle nie zwalniać bez potrzeby. Zmniejsza to możliwość stłuczki od tyłu. Nie jest dobre także urządzanie postoju w miejscach do tego nie przeznaczonych ponieważ utrudniamy ruch.
  • Zminimalizowanie ilości manewrów na drodze. Prowadzi ono do tego, że nasza jazda jest mniej chaotyczna. Poza tym każdy manewr może spowodować na drodze niebezpieczną sytuację.
  • Dojeżdżanie do skrzyżowania płynnie i zdecydowane ruszanie. Dzięki temu inni kierowcy będą wiedzieli, że jesteśmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego i będą wiedzieć, że nie wjedziemy na skrzyżowanie bez upewnienia się o tym, czy jest wolne. Inni kierowcy będą pewni naszego zachowania i to zapobiegnie ewentualnym zagrożeniom na trasie.
  • Prawidłowy wybór biegów. Należy jeździć ekonomicznie, tak by nie męczyć silnika. Przy wyprzedzaniu natomiast zawsze warto mieć niższy bieg, ponieważ będziemy mogli wykorzystać resztę mocy silnika do ewentualnej ucieczki.
  • Ograniczone zaufanie. Jest to bardzo ważna zasada w ruchu drogowym. Zawsze musimy przypuszczać zaistnienie niebezpiecznej sytuacji na drodze i co za tym idzie zawsze musimy być na nią gotowi. Obliguje nas to do przestrzegania wszystkich dostępnych nam środków ostrożności na drodze. Zawsze musimy się rozejrzeć i bacznie obserwować otoczenie. Nie możemy wykonywać manewrów, które mogą wprowadzić w błąd innych uczestników ruchu. Robimy to dla naszego bezpieczeństwa.

            Dodatkowo ważne jest aby przed jazdą sprawdzić poziom oleju, ciśnienie w oponach, lusterka, sprawność pasów bezpieczeństwa. Należy także dbać o czystość szyb, tak aby było one przejrzyste.  Bezpieczniej jest także gdy mamy samochód w jaskrawych kolorach. Podczas skręcania w lewo warto trzymać kierownicę prosto, w ten sposób w razie gdyby ktoś w nas uderzył w tył, nasze auto nie zostanie zepchnięte na przeciwległy pas ruchu.

            Jazda defensywna jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Jej zastosowanie nie jest skomplikowane, każdy może zapisać się na kurs lub poczytać o niej literaturę.